• Slide 1

23تیر

فانتوم 3 یا اینسپایر1؟

آیا اینسپایر1 ارزش 2000$ هزینه بیشتر را دارد؟

فانتوم 3 یا اینسپایر1؟

چرا باید اینسپایر1 بخرم در حالی که قیمت فانتوم 3 کمتر از نصف آن است؟
در این مقاله فقط به مقایسه Phantom 3 Professional می پردازیم، چراکه اگر قصد خرید اینسپایر1 داشته باشید، در وحله اول فکر خرید فانتوم 3 Advanced را نخواهید کرد.
وقتی که Inspire 1 به بازار معرفی شد، بیشتر از هر چیز خلاقیت و نوآوری در آن مشاهده می شد. قابلیت ارسال زنده تصویر با کیفیت HD به گوشی همراه شما از فاصله بیش از یک مایلی و همچنین تصویربرداری با کیفیت 4K مواردی هست که هنوز هیچ شرکت دیگری در قالب یک پرنده آماده پرواز ارائه نکرده بود.
اما اکنون گزینه دیگری هم وجود دارد: فانتوم 3. قابلیت ارسال تصویر HD و فیلمبرداری 4K و البته قیمت زیر 1300 دلار. این موارد باعث شده فانتوم 3 یک شاهکار مهندسی شود!

وقتی به قیمت فانتوم 3 نگاه می کنیم این سوال پیش می آید که چرا باید بیش از 3000 دلار برای اینسپایر 1 هزینه کنیم؟ در حقیقت با این مبلغ شما می توانید دو تا فانتوم 3 بخرید. اما واقعا کدام ویژگی اینسپایر 1 را اینقدر ارزشمند کرده است؟
در این مقاله ویژگی هایی از اینسپایر 1 را بررسی خواهیم کرد که شاید شما بخواهید بخاطر آن ها هزینه بیشتری بپردازید.

امکان استفاده از دو رادیو همزمان

blog-94.04.23-Dual-Pilot-Operation-at-the-park

قابلیت اینکه شما خلبانی پرنده را انجام دهید و شخص دیگری کنترل دوربین را در دست داشته باشد یکی از بزرگترین مزیت های اینسپایر 1 نسبت به فانتوم 3 هست. حتی در حالتی که یک نفر کنترل همه چیر را در دست دارد، قفل کردن دوربین در یک موقعیت خاص و اطمینان از اینکه حرکت نخواهد کرد بسیار کمک کننده است. کنترل پرنده توسط دو نفر جذابیت بیشتری دارد اما مثل لبه تیغ است. اگر مهارت و هماهنگی دو نفر به اندازی کافی زیاد باشد، تصاویر بهتری خواهند گرفت اما در غیر این صورت خلبانی یک نفره کیفیت بهتری خواهد داشت.
اگر از آن دسته افرادی هستید که از قبل برای تصویربرداری خود برنامه ندارند، بسیار مشکل است که در حین پرواز به کنترل کننده دوربین بگویید چه کند.

امکان جداسازی بار (Payload)

blog-94.04.23-Inspire-1-detachable-payload

هرچند اینسپایر1 و فانتوم 3 هر دو از یک نوع سنسور و لنز دوربین بهره می برند، یک تفاوت عمده بین آن ها وجود دارد. دوربین اینسپایر 1 قابل جدا شدن است.
هرچند جدا شدن دوربین در حال حاضر استفاده خاصی ندارد (چراکه گیمبال اینسپایر 1 جداگانه فروخته نمی شود)، این بدین معنی نیست که شما نباید به فکر آینده باشید. گرفتن تصاویر هوایی فقط یک جنبه فیلمبرداری هست. اگر شما بتوانید دوربین اینسپایر 1 را جدا کنید، خیلی تصاویر دیگر هم می توانید بگیرید!
علاوه بر این که گیمبال اینسپایر 1 بزودی در بازار قابل تهیه خواهد بود، DJI اعلام کرده است قطعات قابل اتصال دیگری نیز در آینده ارائه خواهد کرد. خیلی دور از ذهن نیست که DJI در شش ماه آینده یک دوربین بهتر از دوربین فانتوم 3 برای اینسپایر 1 ارائه کند.

عملکرد پروازی

blog-94.04.23-Inspire-1-and-Phantom-3-flying

پرواز فانتوم 3 عالی ست. احتمالا تفاوت پرواز فانتوم3 و اینسپایر1 را فقط با هاور کردن متوجه نخواهید شد. طراحی جدید موتور و استفاده از اپتیکال فلو، خلبانی فانتوم 3 را راحت تر از هر پرنده دیگری کرده است.
خلبانی اینسپایر 1 هم به همین اندازه راحت هست؛ اما بزرگتر و خطرناکتر هم هست! بدلیل موتورهای بزرگتر و باتری شش سل، اینسپایر 1 کاملا سریع، پایدار و چابک بوده و در بادهای شدیدتر تاثیر کمتری روی کیفیت تصویر آن دارد.
می توانید اینگونه تصور کنید که اینسپایر 1، لامبورگینی پرنده های آماده پرواز هست. درسته که یک ون هم می تواند شما را به همه جا ببرد اما این دلیل نمی شود که لامبورگینی ارزش خرید را نداشته باشد.
لازم است کمی هم در مورد LED ها توضیح دهم. چراغ های فانتوم 3 براحتی در شب قبل دیدن هستند اما در روز، گاهی اوقات بسیار دشوار می توان رنگ آن ها را تشخیص داد. در مورد اینسپایر بدلیل بزرگتر بودن پرنده و محل LED ها، براحتی می توان جلو و عقب پرنده را تشخیص داد. نور LED ها بیشتر نیز می باشد همه اینها پرواز با اینسپایر 1 را لذت بخش تر می کند.

پایه فرود جمع شونده

blog-94.04.23-Inspire-1-Transmorming

شاید فکر کنید بالا رفتن شاخه های اینسپایر 1 فقط برای چرخیدن دوربین مفید هستند بدون اینکه شاخه در تصویر بیوفتد. اما این ویژگی یک کارکرد خیلی مهم دیگر هم دارد: از دست ملخ ها راحت می شوید. احتمالا توجه کرده اید که برخی تصاویر هوایی به صورت سوپر واید crop شده اند. معمولا خلبانان فانتوم (از جمله خود من) سعی می کنیم بیشتر رو به عقب پرواز کنیم و یا بخشی از فیلم را crop کنیم علت این موضوع این است که ملخ ها علاقه زیادی به دیدن شدن در دوربین دارند! به خصوص در پروازهای رو به جلو.
بدلیل طراحی منحصر به فرد جمع شدن پایه ها در اینسپایر 1، این پرنده معمولا در اکثر شرایط مشکلی نخواهد داشت. حتی در زمان هاور و یا حرکت رو بع عقب با چرخاندن دوربین به بالا هم ملخ ها دیده نخواهند شد. این موضوع واقعا می تواند وجه تمایز فیلم شما با سایر فیلم های هوایی باشد. شاید کراپ کردن ملخ ها کار ساده ای باشد و در بعضی موارد کار شما را شبیه کارهای سینمایی کند، اما ترکیب آن با تصاویر زمینی که با aspect ratio متفاوتی گرفته شده آزاردهنده می شود.

با اینسپایر1 حرفه ای تر به نظر می رسید

blog-94.04.23-Inspire-1-is-professional

طبیعی است که یکی از جنبه های جذب مشتری بیشتر این است که شما حرفه ای تر بنظر برسید و اینسپایر 1 این کار را برای شما می کند. اکثر مواقع وقتی با فانتوم پرواز می کنم اطرافیان توجه زیادی به آن نمی کنند. اما هرگاه اینسپایر را از جعبه بیرون می آورم همه کسانی که اطراف من هستند به آن خیره می شوند و به کنجکاوی به آن خیره می شوند.

عدم وجود خروجی HDMI در فانتوم 3

blog-94.04.23-Phantom-3-Has-No-HDMI-Out

همانطور که احتمالا توجه کرده اید، فانتوم 3 خروجی HDMI ندارد. این بدین معنی است که نمی توانید تصاویر زنده را ضبط کنید یا آن ها را روی یک مانیتور با کیفیت در روزهای آفتابی مشاهده کنید. ضمنا نمی توانید تصاویر را از طریق خروجی HDMI به یک فرستنده تصویر برای پخش خبرهای زنده ارسال کنید. یک فرد معمولی هیچ یک از این کارها را احتمالا نیاز نخواهد داشت و در حقیقت فانتوم 3 هم برای افراد معمولی طراحی شده است. البته دقت کنید هر دو پرنده قابلیت پخش زنده از طریق You Tube را دارا می باشند.

جمع بندی

هر دو پرنده واقعا عالی هستند. به نظر من قیمت اینسپایر 1 بیشتر از ارزش مشخصات فنی آن هست اما تنها مشخصات فنی تعیین کننده نیستند.

Posted in بررسی های تخصصی

 

تمام حقوق برای شرکت رهنوردان هلیای آسمان محفوظ است
Copyright © 2015 RAHA