• Slide 1

30دی

ضریب تخلیه c در باتری های لیتیوم پلیمری چیست؟

ضریب تخلیه C یکی از مهمترین عوامل در هنگام خرید باتری لیتیوم پلیمری است. در این آموزش توضیح خواهیم داد مفهوم این ضریب چیست و چرا از اهمیت بالایی برخوردار است.

lipo-battery-c-rating-01

توضیح مفهوم ضریب تخلیه باتری لیتیوم پلیمری 

ضریب تخلیه C در واقع نشانگر آهنگ دشارژ مداوم یک باتری لیتیوم پلیمری است. کاربران به راحتی میتوانند با استفاده از این ضریب حداکثر جریان ثابتی که میتوانند از یک باتری لیتیوم پلیمری در امنیت کامل و بدون گرم کردن باتری بکشند را محاسبه کنند. 

Max Current Draw = Capacity x C-Rating

برای مثال ، اگر یک باتری 3 سل 1000 میلی آمپر با ضریب تخلیه 20C داشته باشید، حداکثر جریانی که میتوانید به صورت امن از آن بکشید معادل 20 آمپر است که از رابطه زیر به دست می‌آید. 

1000ma x 20C = 20A

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا میتوانم جریان بیشتری بر طبق نمودار بالا از باتری بکشم (در این مثال بیشتر از 20 آمپر ) ؟؟

خب بدون شک شما میتوانید این کار را انجام دهید اما هرگز به شما توصیه نمیکنیم. 

دشارژ سریعتر از حد توان یک باتری برای سلامتی و طول عمر آن بسیار مضر است و مقاومت داخلی را افزایش می‌دهد. 

مقاومت داخلی باتری 

برای توضیح این مفهوم باید دید که اصلا مقاومت داخلی (IR) چیست؟ هر سلول باتری لیتیوم پلیمری دارای یک مقاومت داخلی است که حداکثر جریانی را که از باتری میتوان کشید را محدود می‌کند. 

قانون اهم : ولتاژ (V) = جریان (I) x مقاومت (R) 

انرژی از دست رفته از طریق مقاومت به گرما تبدیل می‌شود و این باعث می‌شود باتری بر اثر جریان ناشی از دشارژ با جریان بالا گرم شود. در مواردی که این اتفاق با شدت زیادی رخ دهد ، میتواند منجر به پف کردن باتری شود. 

از آنجایی‌که فرمول V=I*R ثابت است، برای حفظ جریان مورد نظر، ولتاژ مورد نیاز باید با مقاومت متناسب باشد. این بدان معنی است که اگر یک باتری با IR بالا داشته باشید، هنگام افزایش تراتل ، جریان زیادی وارد ربات شما نخواهد شد. هنگامی که ولتاژ باتری شما کاهش پیدا می‌کند، موتور شما RPM خود را از دست خواهد داد.

توجه داشته باشید که IR با افزایش عمر باتری بالاتر می‌رود اما میتواند تحت تاثیر عوامل دیگری همچون تغییر دما و ... نیز قرار گیرد. چرا باتری ها در سرمای زمستان کارایی خود را از دست می‌دهند. 

همچنین توجه داشته باشید که باتری هایی با مقاومت کمتر، احتمالا دارای C بالاتری هستند اما این قضیه همیشه صادق نیست و برخی باتری های دارای ضریب تخلیه بالا، دارای مقاومت کمتری هستند. 

ضریب تخلیه C میتواند در انتخاب یک باتری بسیار تاثیر گذار باشد، متاسفانه در حال حاضر برخی از تولید کنندگان باتری های لیتیوم پلیمری در عنوان کردن مقدار واقعی C کمی اغراق می‌کنند، بنابراین با وجود اهمیت این ضریب برای باتری های لیتیوم پلیمری بهتر است تنها به مقدار آن در انتخاب و خرید باتری اکتفا نکنید. 

بهترین کار این است که در مورد عملکرد باتری با بررسی و آزمایش اطمینان حاصل کنید. به خاطر داشته باشید که باتریهای ارزان قیمت معمولا کیفیت پایینی دارند و این بدان معنی است که IR انها به سرعت افزایش پیدا می‌کند که تاثیر مستقیمی بر کاهش ولتاژ و در واقع کاهش طول عمر باتری دارند. 

منبع : سایت oscarliang

 

Posted in آموزش

 

تمام حقوق برای شرکت رهنوردان هلیای آسمان محفوظ است
Copyright © 2015 RAHA