• Slide 1

14فروردين

15 نکته مهمی که کاربران فانتوم و هر باتری لیتیوم پلیمری باید بداند

در کل باتری‌های لیتیوم پلیمری نسبت به دیگر باتری‌هایی که برای وسایل کنترل از راه دور مورد استفاده قرار می‌گیرند (مانند NiCd و NiMH) از ایمنی بیشتر و سازگاری بالاتری با محیط زیست برخوردارند. به طوریکه هم اکنون باتری‌های لیتیوم پلیمری بالاترین کاربرد را در بین باتری‌ها در زمینه RC (قایق، هواپیما، ماشین ،مولتی روتور و ...) دارند و بهترین انتخاب برای فانتوم‌ها ، اینسپایر ، ماتریس600 و ... است. اما با همه این‌ها اگر شارژ، دشارژ و نگه‌داری این باتری‌ها به درستی انجام نشود، میتواند خطرات جبران ناپذیری را برای کاربر و همچنین وسیله گران‌قیمت آن متحمل شود. این مطلب یک راهنمای کلی برای نگه‌داری و استفاده از باتری‌های لیتیوم پلیمری است که میتوانید با رعایت این نکات ساده طول عمر باتری خود را افزایش و ایمنی وسیله‌تان را بالاتر ببرید.

blog-960114-15-things-LIPO-BATTERY-03

 

 

 • هرگز باتری‌های پف کرده و آسیب دیده را شارژ و دشارژ نکنید.
 • از خرید باتری‌های لیتیوم پلیمری دست دوم جدا خودداری کنید. چون شما نمی‌دانید که مالک قبلی از آن باتری چگونه استفاده کرده است و ممکن است در حالی که ظاهری نو و تمییز دارد، به شدت آسیب دیده باشد.
 • همیشه در هنگام شارژ و دشارژ تعادل مناسبی بین ولتاژ سلول‌های باتری ‌لیتیوم پلیمری خود برقرار کنید، به گونه‌ای که تمام سلول‌ها در آن واحد دارای یک ولتاژ باشند. اگر انحراف ولتاژ سلول‌ها از یکدیگر بیشتر از 10 میلی ولت شود، امکان ناپایداری باتری بالاتر خواهد رفت. (مگر در باتری‌های تک سل که نیازی به نگرانی راجع به این موضوع نیست.)
 • همیشه در هنگام شارژ و دشارژ از یک کیف محافظ باتری استفاده کنید و باتری را دور از مواد سوختنی شارژ کرده و نگه‌داری کنید. اگرچه احتمال آتش گرفتن این باتری بسیار کم است اما این اتفاق فوق‌العاده سریع رخ می‌دهد و میتواند خسارات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. این اتفاق بیشتر زمانی که باتری بیش از حد شارژ شده باشد محتمل‌تر است اما با این وجود متاسفانه این اتفاق به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست و هر زمان احتمال وقوع آن وجود دارد، ولی با استفاده از کیف محافظ میتوان تبعات آن را به حداقل رساند.

blog-960114-15-things-LIPO-BATTERY-02

 • اگر برای مدت طولانی قصد استفاده از باتری را ندارید و یا قصد سفر را دارید، حتما باتری لیتیوم پلیمری خود را در محفظه‌ای قرار دهید تا در هنگام آتش سوزی آنرا مهار کند و از قرار دادن باتری در مجاورت مواد پلاستیکی و قابل اشتعال خودداری کنید.
 • هرگز باتری خود را در هنگام شارژ رها نکنید چون ممکن است شاهد پف کردن و دود کردن آن باشید که به معنی آسیب رسیدن جدی به باتری است.
 • آتش باتری‌های لیتیوم پلیمری یک آتش شیمیایی است. بنابراین بهتر است در محل شارژ، دشارژ و نگه‌داری آن یک کپسول آتش نشانی داشته باشید. همچنین بهتر است این محل فاقد هرگونه مواد سوختنی حجیم مانند چوب، فرش، مواد نفتی و امثال آن باشد. سطح بتنی و سرامیکی بهترین سطح برای قرار دادن باتری‌های لیتیوم پلیمری است.
 • شارژ ایده‌آل برای هر سل از باتری‌های لیتیوم پلیمری، 4.2 ولت است. هرگز باتری را بیشتر از این مقدار شارژ نکنید تا شاهد آسیب دیدگی و کاهش طول عمر آن نباشید.
 • هرگز ولتاژ هر سل از باتری را کمتر از 3.0 ولت دشارژ نکنید. البته مقدار ایده‌آل برای حفظ سلامت باتری 3.2 ولت است که کاهش از آن میتواند آسیب‌هایی را به باتری وارد کند. دشارژ کردن سل‌های باتری به میزان کمتر از 2.9 ولت ، باعث آسیب دائمی به آن خواهد شد.
 • هرگز باتری خود را بیش از 2 تا 3 روز در حالت شارژ کامل نگه ندارید و اگر آن را شارژ کرده‌اید، از آن استفاده کنید. فراموش نکنید بهترین ولتاژ نگه‌داری هر سل از باتری، 3.6 تا 3.8 ولت است.
 • همیشه بهترین دما برای نگه‌داری باتری، دمای اتاق است. باتری را در داخل یک محیط گرم مثل گاراژ یا یک محیط سرد مثل یخچال قرار ندهید. علاوه بر اینکه سرما باعث می‌شود باتری واکنش شیمیایی کمتری داشته باشد، نگه‌داری یک باتری در داخل یخچال باعث چگالتر شدن آن شود که میتواند خطرات جبران ناپذیری را داشته باشد.
 • به خاطر داشته باشید که گرما دشمن باتری‌های لیتیوم پلیمری است. هرچه باتری شما در دمای بالاتری باشد و گرمای بیشتری ببینید، طول عمر کمتری خواهد داشت. هرگز باتری را درحالیکه هنوز به دلیل استفاده گرم است ، شارژ نکنید و در مقابل توجه داشته باشید که هرگز نباید باتری که به دلیل شارژ کردن گرم شده است، استفاده کرد.
 • بسته به نوع استفاده، عمر مفید باتری‌های لیتیوم پلیمری در حدود 300 بار شارژ است. رها کردن باتری به مدت طولانی در وضعیت شارژ کامل و قرار دادن آن در دماهای بالا، میتواند این طول عمر را به طرز چشمگیری کاهش دهد.
 • باتری‌های لیتیوم پلیمری در هوای سرد عملکرد خوبی ندارند چون با کاهش دما، سرعت فعالیت‌های شیمیایی در باتری کم می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود که از این باتری‌ها در دمای کمتر از -10 درجه سانتیگراد استفاده نکنید چون ممکن است ولتاژ باتری بدون هشدار قطع شده و پرنده شما را زمین بزند.
 • هرگز برای حمل و نقل باتری‌های لیتیوم پلیمری از هواپیما استفاده نکنید. این یک قانون است که ممکن است در صورت نقص آن شدیدا مواخذه شوید.

در ویدیو زیر میتوانید آتش سوزی یک باتری لیتیوم پلیمری را که ناشی از شارژ بیش از حد آن است ببینید. 

 

 

 

Posted in آموزش

 

تمام حقوق برای شرکت رهنوردان هلیای آسمان محفوظ است
Copyright © 2015 RAHA