• Slide 1

31شهریور

Hero 30 | یک پهپاد کوچک و سبک اما در عین حال ویرانگر

پهپادهای انتحاری یکی از پدیده‌هایی هستند که اخیرا توجه بیشتری به آنها شده است، گرچه قدمت ایده و آزمایش‌های عملی آن به جنگ جهانی دوم باز می‌گردد. یکی از نمونه‌های امروزی این گونه پهپادها، هیرو ۳۰ (Hero 30) است که توسط کمپانی یویژن (uVision) طراحی و ساخته شده است.

 

گام بعدی در صنعت ساخت پهپادهای نظامی، حرکت به سمت کوچک کردن آن‌هاست. پهپادهای کوچک پتانسیل تغییر توازن و شرایط نبرد به سود یک طرف درگیری (اصطلاحا تغییر دهنده جریان بازی) را دارند.
هیرو ۳۰ که یکی از این پهپادهاست، توسط سربازان (همچون نیروهای ویژه) حمل با استفاده از پرتابگر مخصوص خود که شبیه خمپاره‌ انداز ۶۰ میلی‌متری است، با کمک فشار هوا پرتاب می‌شود. پس از پرتاب، پهپاد موتور خود را روشن و بال‌هایش را باز کرده و به سمت منطقه و یا هدف مورد نظر پرواز می‌کند.
این پهپاد را همچنین می‌توان از روی تجهیزات دیگر نیز پرتاب کرد. خودرو بدون سرنشین UGL-H30 که توسط یوویژن توسعه یافته است، یک بستر پرتاب برای هیرو ۳۰ است که ۴ پرتابگر دارد و درون هر یک از آن‌ها، یک فروند هیرو ۳۰ آماده پرتاب قرار دارد.هیرو ۳۰ تنها ۳ کیلوگرم وزن دارد که نیم کیلوگرم آن متعلق به سرجنگی انفجاری است. این پهپاد یک موتور الکتریکی پیشران در انتهای بدنه خود دارد که می‌تواند آن را به سرعتی بیش از ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت برساند. هیرو ۳۰ قادر است با سرعت بالا خود را به منظقه مورد نظر رسانده و پس از رسیدن، با سرعت پایین به گشت‌زنی در منطقه بپردازد. برد پهپاد بسته به آنتن مورد استفاده توسط کاربر زمینی تا ۵، ۱۰ و ۴۰ کیلومتر است. پیوستگی پروازی آن نیز نیم ساعت می‌باشد که به کاربر زمان مورد نیاز برای گشت‌‌زنی و هدف‌یابی از چندین کیلومتر دورتر را می‌دهد. پس از هدف یابی، کاربر هیرو ۳۰ را به سمت آن روانه کرده تا پهپاد به صورت انتحاری، هدف مورد نظر را نابود کند.
هیرو ۳۰ دارای دوربین تلویزیونی و تصویر ساز فروسرخ است که هر ۲ در دماغه آن قرار داشته و به منظور افزایش کیفیت تصویر هنگام پرواز و لرزش ناشی از پرواز، دارای پایدارکننده هستند. دوربین تلویزیونی برای دید در روشنایی مناسب است و تصویر ساز فروسرخ نیز برای کشف اهداف پنهان و استتار شده و همچنین هدف‌یابی در شب کاربرد دارد. کاربر با کمک این دوربین‌ها و البته با کمک سیستم‌های ناوبری و سیستم هدایت ماهواره‌ای GPS، اقدام به هدایت پهپاد می‌کند.

کنسول هدایت هیرو ۳۰

این پهپاد می‌تواند با استفاده از کنسول هدایتی به صورت دستی به سمت یک نقطه هدایت و با دشمن درگیر شود و یا این فرایند را به صورت خودکار با کمک GPS انجام دهد. همچنین این قابلیت را دارد که پس از قفل روی یک هدف مورد نظر، همچون اهدافی که تعقیب آن‌ها به صورت دستی سخت است، به صورت خودکار اقدام به تعقیب آن کرده و خود را به هدف بکوبد.

uvision-hero-30-05

در گذشته سربازان برای در امان ماندن از آتش دشمنی که در مقابل قرار داشت، اقدام به کندن چاله، پناه گرفتن پشت موانع سخت و یا ساخت خاکریز می‌کردند. اما این روش‌ها دیگر برای پنهان ماندن از دید پهپادهایی همچون هیرو ۳۰ کارآمد نیست. این پهپاد می‌تواند پس از رسیدن به منطقه، اقدام به گشت‌زنی با سرعت پایین در ناحیه کرده و پس از هدف‌یابی، با هر زاویه‌ای، حتی به صورت کاملا عمودی، روی هدف شیرجه زده و خود را به آن بکوبد. به نظر میرسد تنها راه در امان ماندن از دست هیرو ۳۰، پناه گرفتن داخل سنگری بسته و سخت است. از دیگر موارد استفاده از این پهپاد، عملیات جاسوسی (اطلاعاتی)، جستجو و شناسایی (که تحت عنوان عملیات ISR شناخته می‌شوند) در شب و روز است.
یک مزیت دیگر در استفاده از این پهپادها، مخفی ماندن کاربر از دید دشمن است. استفاده از دیگر جنگ افزارها همچون خمپاره، به سرعت محل شلیک را از روی آتش دهانه و صدای تولیدی لو می‌دهند و دشمن می‌داند که حریف چه زمانی و از کجا دارد به سویش شلیک می‌کند. در حالی که هیرو ۳۰ را می‌توان به صورت دور ایستا، بدون سر و صدا شلیک کرد و از فاصله امن با دشمن، به‌ویژه تک‌تیراندازها و تیم‌های خمپاره‌انداز درگیر شد.

uvision-hero-30-01

uvision-hero-30-03

uvision-hero-30-04

Posted in اخبار

 

تمام حقوق برای شرکت رهنوردان هلیای آسمان محفوظ است
Copyright © 2015 RAHA