• Slide 1

19مهر

DJI Mavic یا فانتوم 4 ، کدامیک پرنده ی بهتری هستند؟

بعد از رونمایی از Mavic، سردرگمی های زیادی مبنی بر اینکه Mavic بهتر است یا فانتوم 4 ، برای کاربران به وجود آمد. اگر Mavicواقعا پرنده ی بهتری است، چرا باید فانتوم 4 را با قیمت 200 دلار بیشتر خرید؟ در این مقاله به بررسی و مقایسه ی فنی این دو پرنده پرداخته شده است.

 

ابعاد

 dji-mavic-vs-phantom-4-1

همانطور که می دانید، Mavic دارای قابلیت فوق العاده ی تاشو بودن بازوهاست و همین امر سبب شده تا اندازه ی آن را به 1/6 فانتوم 4 برساند. شاید بتوان گفت بزرگ ترین مزیت Mavic نسبت به فانتوم 4 اندازه ی کوچک آن است. این قابلیت باعث شده تا کاربر بتواند به راحتی آن را در کیف کوچک خود و در کنار سایر لوازمش قرار دهد.

وزن

dji-mavic-vs-phantom-4-02

همانطور که از اندازه ی کوچک Mavic انتظار می رود، این پرنده وزن بسیار کمتری هم نسبت به فانتوم 4 دارد. وزن Mavic همراه با باتری و ملخ تنها 734 گرم است و این در حالی است که وزن فانتوم 4 با ملخ و باتری به 1380 گرم می رسد.

سرعت

dji-mavic-vs-phantom-4-03

به دلیل باتری کوچکتر Mavic ، همانگونه که انتظار می رود سرعت Mavic از فانتوم 4 کمتر است. باتری Mavic 3 سل و باتری فانتوم 4، 4 سل است، بنابرین سرعت Mavic 65 کیلومتر بر ساعت و سرعت فانتوم 4، 85 کیلومتر بر ساعت است.

زمان پرواز

dji-mavic-vs-phantom-4-05

با وجود اینکه باتری Mavic سه سل و باتری فانتوم 4 ، چهار سل بوده، اما زمان پرواز هر دو پرنده مشابه هم است. حداکثر زمان پرواز Mavic و فانتوم 4، هر دو 27 دقیقه است.

دوربین

dji-mavic-vs-phantom-4-06

یکی دیگر از تفاوت های این دو پرنده از نظر دوربین آن هاست. دوربین Mavic دارای یک لنز 28 میلیمتری (f/2.2) و میدان دید 78/8 درجه است. این درحالی است که فانتوم 4 دارای لنز 20 میلیمتری (f/2.8) و میدان دید 94 درجه است. پس میتوان گفت فانتوم 4 دارای زاویه ی دید گسترده تر در تصویر ثبت شده است.
لنز فانتوم 4 به اندازه ی دوربین های gopro بود و این در حالی است که اندازه ی لنز Mavic مشابه با دوربین های گوشی های آندورید می باشد. دوربین فانتوم 4 نسبت به Mavic تصاویر شارپ تر و بهتری را می گیرد.
در تصویر زیر ، میتوان میدان دید این دو پرنده را مقایسه کرد.

dji-mavic-vs-phantom-4-07

رادیوکنترل

dji-mavic-vs-phantom-4-08

رادیوکنترلر هر دو پرنده 2.4Ghz می باشد. رادیوکنترلر Mavic به صورت کوچک و مشابه با گیم پدها طراحی شده و به گونه ای است که گوشی تلفن همراه کاربر می تواند در قسمت پایین آن قرار گیرد. رادیو کنترلر فانتوم 4 همانند فرستنده های سنتی طراحی شده و به گونه ای است که گوشی همراه کاربر در بالای آن قرار میگیرد.

گوشی های هوشمند

برنامه ی DJI go برای Mavic و فانتوم 4 مناسب است. می توانید تصاویر را به صورت زنده روی گوشی همراه خود ببینید. فانتوم 4 تنها با رادیوکنترلر خود قابل هدایت است و این در حالی است که Mavic علاوه بر رادیو کنترلر خود امکان هدایت با گوشی های هوشمند را نیز دارا می باشد.

عدم برخورد با موانع

dji-mavic-vs-phantom-4-09

فانتوم 4 و Mavic هر دو دارای سنسورهای عدم برخورد با موانع هستند. Mavic دارای 5 سنسور بوده و این در حالی است که فانتوم 4 با 3 سنسور مجهز شده است. این سنسورها در جلو و پایین پرنده ها قرار گرفته اند.

در ویدیو زیر مقایسه ی Mavic و فانتوم 4 از نظر مقاومت و پایداری در شرایط باد شدید (آزمایشگاهی) و همچنین دوربین نشان داده شده است.

 

 


همانطور که در ویدیو دیدید، در تست های آزمایشگاهی ، Mavic نسبت به فانتوم 4 مقاومت و پایداری بهتری از خود نشان داده است. اما باید در نظر گرفت که شرایط آزمایشگاهی با دنیای واقعی تفاوت زیادی دارد. این پرنده ی کوچک تا حدی در مقابل بادهای شدید مقاومت خواهد کرد ، اما امکان منحرف شدن آن با شدیدتر شدن باد بسیار بالاست.

نتیجه گیری

انتخاب بین فانتوم 4 و Mavic ، بسته به سلیقه ی کاربران در هر فاکتور و همچنین نوع استفاده ی آن ها از پرنده متفاوت خواهد بود. بزرگ ترین برتری Mavic نسبت به فانتوم 4، اندازه ی کوچک آن و تاشو بودن بازوهاست، اما همچنان می توان گفت فانتوم 4 برای تصویربرداری های حرفه ای پرنده ی مناسب تری است.

مطالب مرتبط

Posted in اخبار

 

تمام حقوق برای شرکت رهنوردان هلیای آسمان محفوظ است
Copyright © 2015 RAHA