• Slide 1

16ارديبهشت

رمز و رازهای انتخاب موتور ، اسپید کنترل و باتری مناسب برای پرنده‌های بدون سرنشین

همه میدانیم که موتور، اسپید کنترل و باتری از مهمترین مولفات سیستم قدرت یک پرنده بدون سرنشین هستند. بنابراین انتخاب مناسب آن‌ها به گونه‌ای که با یکدیگر همخوانی و سازگاری داشته باشند می‌تواند تاثیر بسزایی در میزان قدرت پرنده داشته باشد. در مورد انتخاب موتور و ملخ مناسب و همچنین انتخاب ایرفریم مناسب قبلا آموزش‌هایی داده شده بود. این مطلب به تکمیل آنها خواهد پرداخت.

 

چگونه یک سیستم پر قدرت انتخاب کنیم

گام اول : انتخاب موتور

choosing-a-motor-speed-control-battery-02

همه چیز با انتخاب موتور آغاز می‌شود.

انتخاب شما با موتور آغاز می‌شود چون تمام عملکرد یک پرنده از آن نشئت می‌گیرد و موتور است که به شما دیکته می‌کند که به چه سیستم قدرتی نیاز دارید. در این مطلب فقط به موتورهای براشلس پرداخته شده که بسته به نیاز شما و نوع کاربردی که از پرنده بدون سرنشین خود انتظار دارید، متنوع است. بنابراین بهتر است در ابتدا مطلب انتخاب صحیح موتور و ملخ مناسب را بخوانید.
برخی تولیدکنندگان (مانندelectrifly) نرم‌افزارهای آنلاینی برای انتخاب صحیح موتور در اختیار شما قرار می‌دهند. فقط کافیست اطلاعات پرنده خود را در آن وارد کنید تا بهترین موتور را برای شما انتخاب کند. اما بدون شک انتخاب این برنامه‌ها از بین گزینه‌های خود تولید کننده است ، بنابراین خالی از لطف نیست اگر خودتان هم اطلاعات کافی در مورد انتخاب صحیح موتور و ملخ داشته باشید چون میتوانید بدون نیاز به برنامه خاص یا کمک شخص دیگری بهترین را برگزینید. 


آنچه که میخواهید


پس از آن باید تعیین کنید که چه عملکردی از پرنده‌تان میخواهید. یک پرنده برای تصویربرداری میخواهید ، یا میخواید با آن مانور داده و مسابقه بدهید. سپس میتوانید از جدول زیر میزان وات بر پوند/اونس را انتخاب کنید.
برای استفاده از جدول باید وزن پرنده خود را همراه با باتری محاسبه کنید. این وزن فقط در حد یک حدس است و لازم نیست چندان دقیق باشد. حال باید موتور براشلس مناسب خود را در محدوده توان خروجی مورد نیازی که محاسبه کردید ، انتخاب کنید.
وات بر پوند/اونس
با استفاده از این استانداردها و همچنین نوع عملکردی که نیاز دارید میتوانید موتور خود را به دقت انتخاب کنید.


choosing-a-motor-speed-control-battery-01


نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که بسیاری از موتورها توان را بر حسب وات آنگونه که شما به آن نیاز دارید نمایش نمی‌دهند . بنابراین باید کمی محاسبات ریاضی انجام دهید. بیشتر موتورها میزان ولتاژ مورد نیاز خود را نشان می‌دهند. آگاهی از میزان جریان مداوم و ماکزیممی که موتور میتواند در حالت امن بکشد بسیار مهم است. حاصلضرب آمپر در ولتاژ ، معادل توان موتور بر حسب وات است.
مثال : فرض کنید موتوری با باتری لیتیوم پلیمری دو یا سه سل (به ترتیب 7.4 یا 11.1 ولت) کار میکند. مشخصات موتور ، جریان مداوم را معادل 10 آمپر نشان می‌دهد. حالضرب ولتاژ در آمپر (بسته به میزان ولتاژ مورد استفاده شما) معادل 74 یا 111 خواهد شد.
در میان مدل‌های متنوع باتری‌ها ، انتخاب باتری مناسب برای سیستم شما چندان دشوار نیست.

گام دوم : انتخاب باتری

choosing-a-motor-speed-control-battery-04

بعد از انتخاب موتور نوبت به انتخاب باتری و اسپید کنترل مناسب می‌رسد. بهتر است اول باتری انتخاب شود. در مثالی که ذکر شد، با توجه به کاربردمان موتوری انتخاب کردیم که حداقل 10 آمپر به صورت مداوم بکشد و از یک باتری 2 یا 3 سل استفاده کند. عملکرد شما میتواند تعیین کننده تعداد سلول‌های مورد نیاز شما باشد.
بعد از تعیین اینکه به چه میزان آمپر یا جریانی نیاز دارید، و در پی آن انتخاب تعداد سل‌های باتری، باید ظریب تخلیه یا C آن را در نظر بگیرید. حاصلضرب ضریب تخلیه در ظرفیت باتری (بر حسب mAh ) تعیین کننده میزان آمپری است که میتوانید در حالت امن از باتری بکشید.
مثلا برای یک باتری 800 میلی آمپری با ضریب تخلیه 10C شما میتوانید 8 آمپر (800*10=8000 mA=8 A) به صورت مداوم بکشید. و اگر موتور شما 10 آمپر بکشد، باتری داغ شده، پف کرده و به احتمال زیاد بدون استفاده خواهد شد. اما اگر از یک باتری 800 میلی آمپری با ضریب تخلیه 20C استفاده کنید، با خیال راحت میتوانید 16 آمپر با خیال راحت بکشید و در امنیت کامل از موتور خود استفاده کنید. حتی میتوانید از یک باتری با ظرفیت بالاتر و ظریب تخلیه پایین تر استفاده کنید (مثلا 1500 میلی آمپر با ظریب تخلیه 10C ) ، مهم حاصلضرب این دو مقدار است که نباید از آمپر موتور کمتر شود.
البته باید توجه داشته باشید که مزیت باتری‌هایی با C کمتر این است که سبک‌تر و کوچک‌تر هستند اما در عوض زمان پرواز کمتری دارند.

البته نگه داری از باتری های لیتیوم پلیمری هم خود نیازمند رعایت نکات ریزی است که بهتر است حتما آن ها را بدانید تا عمر باتری گران قیمت خود را افزایش دهید. 

گام سوم : انتخاب اسپیدکنترل

choosing-a-motor-speed-control-battery-03

زمانی که بدانید قصد استفاده از چه موتوری را دارید، انتخاب اسپیدکنترل ساده خواهد شد. برای اینکه اسپیدکنترل با موتور شما به خوبی کار کند، باید متناسب با ولتاژ باتری لیتیوم پلیمری‌تان باشد و همچنین باید میزان آمپری که موتور می‌کشد را تحمل کند. به مثال‌مان برمیگردیم، اسپیدکنترل مناسب برای موتور ذکر شده ، باید قادر باشد حداقل 10 آمپر به صورت مداوم بکشد و با ولتاژ 7.4 یا 11.1 (باتری 2 یا 3 سل) کار کند. البته همیشه بهتر است از اسپیدکنترلی استفاده کنید که آمپر آن کمی بالاتر از میزان نیاز سیستم شماست، اما نباید از سه برابر آن هم تجاوز کند. دقت داشته باشید که اسپید کنترل‌هایی با آمپر بالاتر وزن بیشتری هم دارند.
توجه داشته باشید که متغیرهایی مانند سایز ملخ میتوانند آمپری بیشتر از میزان انتظار از موتور بکشند و تنش‌هایی به سیستم وارد کنند. تنها روش مطمین و دقیق برای تست سیستم شما استفاده از وات متر است.

 

استفاده از وات متر

choosing-a-motor-speed-control-battery-05


برای اطلاع از نحوه عملکرد موتور بر مطابق مشخصات شرکت سازنده، باید چندین مقدار مهم را مد نظر قرار بدهید: جریان (بر حسب آمپر) ، ولتاژ (بر حسب ولت) ، توان (بر حسب وات). وات متر را بین باتری و اسپیدکنترل وصل کنید، همانطور که میبینید میتوانید توان سیستم را مانیتور کنید.
این نکته به دو دلیل مهم است : هر موتور، اسپیدکنترل و باتری امکان کار در یک جریان حداکثر را دارد و تجاوز جریان از آن مقدار میتواند باعث شود در مدت زمان کوتاهی موتور، اسپید و باتری بسوزند و خراب شوند. حتی اگر جریان سیستم در حال کار هم به بالاتر از مقدار ماکزیمم برسد، میتواند به راحتی موجب آسیب رسیدن به یک یا هر سه قطعه شود.
سایز ملخ هم جزو متغیرهایی است که بر میزان عبور جریان از سیستم اثر می‌گذارد. ملخ‌های بزرگتر جریان بیشتری از باتری می‌کشند و باعث میشوند موتور داغ تر شود. دوم ، با استفاده از وات متر میتوانید بهترین سایز ماخ را برای سیستم خود انتخاب کنید ، بدون آن که فشاری به آن بیاید.
با انتخاب بهترین موتور، ملخ ، اسپید کنترل و باتری برای سیسام خود ، انتظار بهترین کارایی را از سیستم خود داشته باشید.

منبع : سایت modelairplanenews

Posted in آموزش

 

تمام حقوق برای شرکت رهنوردان هلیای آسمان محفوظ است
Copyright © 2015 RAHA