• Slide 1

چرا داکت فن؟
0.0/5 امتیاز (0 رای)

برای شروع، تعریف دقیق داکت فن در مقایسه با ducted propeller، shrouded rotors و غیره می‌تواند گیج کننده باشد. در واقع هیچ تفاوتی بین اسم های گفته شده وجود ندارد. هاوی[1] این وسایل را به این صورت تعریف می کند:" وسیله ای کاملا مکانیکی و یک مرحله‌ای با یک ملخ با هر تعداد پره در وسط که بوسیله یک استوانه احاطه شده است." وظیفه اصلی داکت فن تولید نیرو از طریق شتاب دادن به هوا از درون یک پروانه[2] درون داکت وخارج کردن آن از سمت دیگر است.

داکت اطراف پروانه سبب تقویت نیروی جلو برنده می شود. بنابراین یک پروانه کوچکتر درون داکت می تواند به اندازه یک پروانه بزرگتر در جریان آزاد نیرو تولید کند. این مورد هنگامی که موانع هوایی زیادی وجود داشته باشد می‌تواند مفید باشد. برای مثال یک هواپیمای کوچک و جمع و جور برای محیط های شلوغ شهری مناسب‌تر خواهد بود.

ایده‌ی پوشیده کردن پروانه‌ها نه تنها از پروانه‌ها در برخورد با اشیا در ارتفاع کم محافظت می‌کند، بلکه سبب افزایش امنیت مردم اطراف پرنده می شود. یکی از معایب اصلی هلی‌کوپترها این است که بدلیل ابعاد بزرگ روتورهای اصلی و دم، فضای دید خیلی کاهش می‌یابد و مأموریت های روی کشتی نیز می تواند برای پرسنل آن خیلی خطرناک باشد. استفاده از داکت فن‌ها می‌تواند این خطر را بسیار کاهش دهد. همچنین در صورت بروز مشکل برای پره ها و یا جدا شدن آنها، داکت می‌تواند به عنوان یک محافظ عمل کند.

پیچیدگی مکانیکی هاب[3] هلی‌کوپتر‌ها سبب افزایش وزن و پسا[4] و در نتیجه کاهش کارایی آن‌ها می شود. با استفاده از داکت فن نیاز به یاتاقان‌ها و لولاها کاهش می یابد و بجای آن می‌توان از تعدادی ایرفویل به صورت آبشاری برای جهت دادن به جریان هوا استفاده کرد. با این روش کنترل زوایای مختلف امکان پذیر خواهد شد. کاهش پیچیدگی به معنی کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری نیز هست.

استفاده از داکت اطراف پروانه آلودگی های صوتی را نیز کاهش می دهد. هرچند تعداد زیاد پره‌ها، صدای زیادی با فرکانس بالا تولید می کند، اما میرایی این صدا در هوا با فاصله بسیار بیشتر است.[1] Hovey

[2] Propeller

[3] Hub

[4] Drag

  • سه شنبه, 10 بهمن 1391
  • 1240

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

 

تمام حقوق برای شرکت رهنوردان هلیای آسمان محفوظ است
Copyright © 2015 RAHA