• Slide 1

راه اندازی نرم افزاری
5.0/5 امتیاز (4 رای)

دانلودها:

سورس کدها و واسط گرافیکی (نسخه ۲.۳)

 

نرم افزار آردوینو (ویندوز ، مک ، لینوکس)

دانلود جاوا (ویندوز ۶۴بیتی ، ۳۲ بیتی)

در واقع بردهای مولتی وی و نانو وی به منظور ارتباط و استفاده از کتابخانه های آردوینو طراحی شده اند که پروژه مولتی وی نیز بر پایه نرم افزار آردوینو پایه ریزی شده است. آردوینو نیز نرم افزاری است که با استفاده از آن می توان میکروکنترلرهای AVR را برنامه ریزی کرد. البته سخت افزار های قابل استفاده در آردوینو نسبتا محدود می باشد که معمولا از بهترین میکروکنترلر ها استفاده می شود. حال پروژه متن باز (open source) مولتی وی براساس آردوینو نوشته شده است تا بتوان براحتی به تمامی کدها دسترسی داشت و هم اینکه بتوان از کتابخانه های آن استفاده کرد. لذا جهت برنامه ریزی مجدد بردهای میکرو وی احتیاج به برنامه آردوینو دارید. جهت دریافت آخرین نسخه نرم افزار آردوینو اینجا را کلیک کنید. نرم افزار آردوینو بر روی سه سیستم عامل ویندوز، مک و لینوکس قابل اجراست که پس از دریافت نسخه مناسب می توانید از آن استفاده کنید. یکی از مهمترین مراحل جهت ارتباط با نرم افزار نصب صحیح درایور می باشد (تنها در سیستم عامل ویندوز).

جهت نصب درایور پس از دریافت فایل فشرده آن را از حالت zip خارج کرده و سپس برد خود را با استفاده از پورت USB به کامپیوتر متصل کنید. پس از آن کامپیوتر برد شما را به عنوان Leonardo می شناسد که می بایست درایور مربوط به آن را نصب کنید. جهت انجام این کار به device manager رفته و بر روی برد کلیک راست کرده و update driver را انتخاب کنید.

سپس از مسیری که پوشه نرم افزار در آن موجود است از پوشه درایور سیستم عامل خود را انتخاب نمایید. به عنوان مثال ( winx86) و کلید next را فشار دهید تا مراحل نصب انجام شود. قابل ذکر است که در نسخه های جدید احتیاجی به نصب دستی درایور نیست و می توانید از پوشه دریافتی بر روی setup کلیک کنید تا مراحل نصب درایور به صورت خودکار انجام شود.

drivers1

driver2

driver3

driver3

 

پس از نصب درایور اگر برد شما پروگرام شده است می توانید از انجام مراحل بعدی خووداری کرده و مستقیما از نرم افزار GUI که در ادامه توضیح داده شده است استفاده کنید.

حال می توانید نرم افزار آردوینو را باز کرده (Arduino.exe). پس از اجرای برنامه پنجره زیر باز می شود:

1

ابتدا از منوی File à open را می زنیم و از پوشه مولتی وی فایل multiwii.ino را باز می کنیم، این کار موجب می شود تا تمامی زیر فایل ها نیز باز شود و پنجره زیر ظاهر می شود:

2

حال قبل از انجام تنظیمات مربوطه می بایست برد خود را انتخاب کنید. برای این کار از منوی tools à boards برد خود را بر روی Leonardo تنظیم کنید:

3

سپس به سراغ انجام تنظیمات می رویم. برای این کار به زیر فایل conf.h رفته و مراحل زیر را انجام می دهیم:

4

ابتدا بایستی نوع پرنده خود را انتخاب کنید که برای این کار کافی است از بخش 1 (basic setup) بک اسالش های پشت پرنده مورد نظر را بردارید تا به رنگ مشکی درآید. (به عنوان مثال در زیر این کار برای کواد روتور X انجام شده است.)

8

سپس به سراغ انتخاب سنسور های متصل می رویم. برای این کار به بخش boards and sensors definitions رفته و سنسور مربوط به برد خود را انتخاب می کنیم که برای بردهای میکرو وی Free IMUV043 و برای بردهای نانو وی Nanowii انتخاب می شود. در تصویر زیر این کار برای میکرو نشان داده شده است.

6

در انتها نیز کافی است که به بخش 4 (Alternate CPUs and Boards) رفته و از آنجا به بخش settings fot promicros, Leonardo …. رفته و از قسمت Pin Layout گزینه #define A3204 All Pins را فعال می کنیم:

7

در صورتی که از وسایل استاندارد و معمولی نظیر رادیو کنترل های معمول استفاده می کنید کار برنامه ریزی به پایان رسیده است و می توانید برد را پروگرام کنید.

جهت پروگرام کردن برد ابتدا باید کد را کامپایل کرده و سپس پروگرام کنید. قابل ذکر است که تمامی بردهای مولتی وی دارای بوت لودر از پیش نصب شده می باشند که این قابلیت را فراهم می کند تا بدون نیاز به پروگرامر و تنها با استفاده از پورت USB بتوانید برد خود را پروگرام کنید. حال برای کامپایل کردن ابتدا بر روی دکمه کامپایل کلیک کرده و منتظر می مانیم تا کد برنامه بدون اشکال کامپایل شود. در صورت وجود مشکل در برنامه نویسی این مرحله با مشکل برخورد می کند که می بایست دوباره تغییرات ایجاد شده را بررسی کرد:

 8

پس از کامچایل موفق می توانید برد خود را پروگرام کنید که برای این کار کافی است برد خود را به کامپیوتر متصل کرده و دکمه پروگرام را فشار دهید تا برد پروگرام شود.

قابل ذکر است در صورت مشاهده خطا در این کار از انتخاب صحیح پورت USB مطمئن شوید. پس از مشاهده پیغام انجام عملیات با موفقیت می توانید به مرحله بعد رفته و کار را ادامه دهید.

حال جهت اطمینان از صحیح بودن عملکرد برد می توانید از یک واسط گرافیکی (GUI) کارامد که برای این کار طراحی شده است استفاده کنید. برای این کار به پوشه مولتی وی رفته و از آنجا به پوشه multiwii conf رفته و سپس وارد پوشه سیستم عامل خود شده و برنامه Multiwii conf را اجرا کرده که موجب باز شدن پنجره زیر می شود:

9

حال برد خود را به کامپیوتر متصل نموده و پورت متناظر با آن را از قسمت Portcom انتخاب نموده پس از برقراری ارتباط بر روی دکمه start نرم افزار کلیک کنیدو پس از آن دکمه Read را فشار می دهیم.

10

این کار موجب می شود تا تمامی اطلاعات به نمایش درآید. قابل ذکر است در صورت استفاده از برنامه پیش فرض بارگذاری شده بر روی برد، تنها با اجرای مراحل بالا می توان تمامی اطلاعات را مشاهده کرد اما در صورت برنامه ریزی می بایست دکمه calib-Acc را زده تا سنسورها کالیبره شوند. در این مرحله برد باید تا حد امکان افقی باشد.

سپس با اتصال رادیو کنترل به برد می توان کانال ها را چک کرد و با نحوه کار برد آشنا شد. باید توجه کرد هنگامی که استیک مربوط به rudder را کاملا سمت چپ یا راست قرار می دهید گزینه ARM کاملا نمایش داده شود. این گزینه نمایانگر فعال بودن برد است. در غیر این صورت موتورها روشن نمی شود. سایر تنظیمات نیز همچون تنظیم ضرایب PID از طریق همین نرم افزار صورت می گیرد.

  • چهارشنبه, 23 مرداد 1392
  • 3838

 

تمام حقوق برای شرکت رهنوردان هلیای آسمان محفوظ است
Copyright © 2015 RAHA