• Slide 1

نرم افزار فلایت کنترل NAZE32
5.0/5 امتیاز (2 رای)

zبرای انجام تنظیمات نرم افزاری با استفاده از برنامه cleanflight باید ابتدا مرورگر گوگل کروم را روی کامپیوتر خود نصب کنید. cleanflight به عنوان یک افزونه از این لینک روی مرورگر خود نصب کنید.
پس از نصب ، محیط نرم افزار را باز کنید. اگر تمام مراحل را به درستی انجام داده باشید، محیطی مانند تصویر زیر خواهید دید:
NAZE32-rev6-10OF-24-min
قبل از اتصال فلایت کنترل NAZE به کامپیوتر خود، از قسمت نشان داده شده در تصویر، درایورهای مورد نیاز آن را نصب کنید.
NAZE32-rev6-10OF-25-min
حالا میتوانید فلایت کنترل خود را به کامپیوتر وصل کنید . البته بهتر است در این مرحله برد را بدون تجهیزات جانبی به کامپیوتر خود متصل کنید.
بعد از انتخاب پورت مورد نظر از قسمت نشان داده شده در تصویر زیر، روی گزینه connect کلیک کنید.
NAZE32-rev6-10OF-26-min

 

در این مرحله تصویری مانند شکل زیر در نرم افزار خواهید دید. همانطور که مشاهده می‌کنید، با حرکت دادن فلایت کنترل NAZE32 ، تصویر شبیه سازی شده کوادکوپتر در داخل نرم افزار هم با همان زاویه و سرعت حرکت میکند.
NAZE32-rev6-10OF-02-min
برای کالیبره کردن شتاب‌سنج فلایت کنترل، کافیست همانگونه که در شکل نشان داده شده، آن را روی یک سطح کاملا صاف قرار داده و روی گزینه‌ی calibrate accelerometer کلیک کنید تا NAZE سطح کاملا صاف و افقی را بشناسد.
همچنین برای کالیبره کردن مگنومتر باید روی گزینه calibrate magnetometer کلیک کرده و فلایت کنترل را نسبت به محور عمودی به اندازه 360 درجه بچرخانید.
لازم به ذکر است که برای این کار 30 ثانیه زمان دارید، اگر در کمتر از این زمان این کار را انجام دادید، اجازه بدهید تا فلایت کنترل زمان باقی مانده را در حالت سکون باقی بماند.
در قسمت زیر میتوانید راهنمای تنظیمات هر قسمت را مشاهده کنید. 

 

 

 
 
همانطور که میبینید در این قسمت تنظیمات نرخ باود تلمتری ، خروجی RX ، GPS و  ... قرار داده شده است. بهتر است برای جلوگیری از ناهمگونی‌های نرم افزاری در مراحل بعد، گزینه‌های این بخش را تغییر ندهید.
 

 
 
همانطور که مشاهده می‌کنید، تنظیمات پیکربندی مولتی روتور یا پهپاد خود را میتوانید از این قسمت تغییر دهید.
در قسمت Mixer نوع پرنده‌ی بدون سرنشین خود و نحوه‌ی قرارگیری موتورها را میتوانید به دلخواه خود تغییر دهید. اگر قصد ساخت کوادکوپتر ، هگزاکوپتر و یا حتی هواپیما را دارید، باید از این قسمت دقیقا نوع آن را مشخص کنید تا تنظیمات بعدی بر اساس آن صورت گیرد.
برای مثال اگر درحال ساخت کواد X هستید، باید موتور شماره 1 را در سمت راست عقب پرنده نصب کرده و به پورت شماره 1 خروجی متصل نمایید.
گاهی ممکن است به دلیل کمبود جا و یا هر دلیل دیگری، مجبور شوید فلایت کنترل را به صورت مورب قرار دهید. اگر در این شرایط قرار گرفتید، از قسمت board and sensor alignment دقیقا مقدار زاویه کجی و جهت آن را مشخص کنید تا تنظیمات کالیبراسیون فلایت کنترل به هم نخورد.
بقیه‌ی باکس‌های موجود در قسمت تنظیمات configuration به صورت پیش فرض روی مقادیر مناسبی قرار گرفته اند که در صورت نیاز و با توجه به قطعات مورد استفاده خود میتوانید آن‌ها را تغییر دهید. فراموش نکنید که بعد از هر تغییرات روی گزینه save and rebot کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره سازی شود.
 

 
 
PID در واقع مخفف (proportional-integral-derivative) است. در این بخش میتوانید PIDها و در واقع ضرایب پروازی پرنده را تنظیم کنید. منظور از ضرایب پروازی یک پرنده این است که آن پرنده به ازای تغییرات چه عکس العملی از خود نشان دهد.
مثلا ممکن است پرنده در حین پرواز به مانعی برخورد کند یا باد آن را از مسیر خود منحرف سازد. این گزینه‌ها تعیین میکنند که در این شرایط پرنده چه عکس العملی از خود نشان دهد.
 

 
 
در این تب میتوانید تمام ورودی‌هایی که از طریق رادیو دریافت می‌شود را مشاهده کنید. اگر تمام تنظیمات به درستی کار کند باید تمام مقادیر روی 1500 باشد و انحراف هریک از موارد از این مقدار میتواند تا حدودی بر روی صحت عملکرد پرنده شما سایه بیندازد.
بنابراین اگر تغییری در فرامین رادیو کنترل میدهید باید تغییرات را به گونه ای تنظیم کنید که تمام مقادیر سمت راست صفحه روی 1500 قرار گیرند.
 

 
 
گزینه‌ی ARM برای فعال کردن و غیرفعال کردن پرنده کاربرد دارد. این مد توسط کلیدهای اگزلری (Auxiliary) رادیوکنترل قابل کنترل است.
مد انگل (angle)
با استفاده از مد انگل (angle) میتوانید حداکثر تا 50 درجه پرنده خود را به طرفین خم کنید ، اما به هیچ عنوان اجازه چرخش 360 درجه یا به عبارت دیگر چرخش درجا در هوا را نخواهید داشت. این مد برای استفاده از بارومتر بسیار مناسب است.
مد دستی (manual)
در این مد، ورودی‌های جوی استیک به عنوان ورودی سرعت زاویه‌ای عمل می‌کند. بنابراین به حرکت جوی استیک رادیو به چپ و راست، در واقع سرعت زاویه‌ای پرنده در حال تغییر است.
مد horizon
این مد درواقع ترکیبی از مد manual و مد angle است. اگر این مد فعال باشد و از جوی استیک استفاده نشود، به معنای ورود به مد انگل بوده و در صورتی که جوی استیک حرکت داده شود، تبدیل به مد manual خواهد شد.
مد بارومتر
اگر بارومتر فلایت کنترل به درستی تنظیم شده باشد، میتوانید به کمک مد بارومتر پرنده را در یک ارتفاع ثابت نگه دارید.
مد MAG
اگر این مد فعال باشد، هرچقدر پرنده را بچرخانید به همان مسیری که قبلا بوده، باز خواهد گشت.
مد Headfree
یک کوادکوپتر را در حالت پرواز درنظر بگیرید. اگر جهت پرنده درست باشد با حرکت جوی استیک رادیو به راست و چپ ، کوادکوپتر هم به راست و چپ حرکت خواهد کرد. اما اگر جهت آن درست نباشد و مثلا برعکس قرار گرفته باشد، با حرکت جوی استیک رادیو به راست پرنده به سمت چپ حرکت خواهد کرد. اگر مد Headfree فعال باشد، دستورات راست و چپ و جلو و عقب رادیو کنترل مستقل از قرارگیری جهت سر پرنده به صورت دقیق اجرا خواهد شد. بنابراین فارغ از اینکه سر پرنده شما در چه جهتی قرار گرفته ، با حرکت جوی استیک رادیو به سمت راست به سمت راست حرکت خواهد کرد.
مد bepper
با کمک این مد میتوانید یک بازر به پرنده‌ی خود وصل کرده و فعال کنید تا در شرایط اضطراری مانند کاهش ولتاژ، خارج شدن پرنده از دید خلبان و ... با صدای بلند بوق زده و هشدار دهد.
مد OSD
با استفاده از یک مینی OSD و این مد، میتوانید اطلاعات پروازی در هنگام پرواز را از برد NAZE دریافت کرده و مانند تصویر زیر بر روی مانیتور خود مشاهده کنید.
 

 
 
این مد برای زمانی که یک هواپیما دارید یا یک گیمبال سروویی به مولتی‌روتور خود نصب کرده‌اید کاربرد دارد.
 

 
 
اگر یک GPS به برد NAZE32 خود وصل کنید، اطلاعات آن را میتوانید در این صفحه مشاهده کرده و برای مصارف بعدی ذخیره‌سازی کنید.
 

 
 
از این قسمت میتوانید برای اتصال صحیح موتورها و آزمایش جهت گردش و عملکرد درست آنها استفاده کنید. هنگام استفاده از این قسمت، توجه داشته باشید که ملخ به هیچ عنوان روی موتور نصب نباشد. با تغییر زبانه به understand risk میتوانید روی موتورهای نصب شده روی پرنده خود کنترل داشته باشید. همچنین از این پنجره میتوانید به راحتی برای کالیبراسیون هم استفاده کنید.
 

 
 
با استفاده از این پنجره و چند LED قابل برنامه‌ریزی می‌توانید پرنده‌ی بدون سرنشین خود را در هنگام ارسال دستورات معین به رنگ‌های مشخصی دربیاورید. مثلا تعریف کنید که با افزایش گاز LEDها به رنگ قرمز دربیایند و یا در هنگام حرکت به راست مانند یک خودرو چشمک زن راهنما بزنند!
 

 
 
تمام اطلاعات سنسورهای فلایت کنترل را میتوانید از این بخش دریافت کنید. میتوانید عملکرد صحیح آن‌ها را بررسی کرده تا در صورت وجود مشکل آن‌ها را رفع کنید.
 

 
 
همانطور که گفته شد فلایت کنترل NAZE32 یک فلایت کنترل اپن سورس است که میتوانید عملکردهای متفاوت، خاص و دلخواه خود را با کمک برنامه نویسی به آن اضافه کنید. کدهای مورد نظر خود را میتوانید در این بخش وارد کرده و نتیجه آن را مشاهده کنید.
 
  • دوشنبه, 18 بهمن 1395
  • 2182

 

تمام حقوق برای شرکت رهنوردان هلیای آسمان محفوظ است
Copyright © 2015 RAHA