• Slide 1

پارامترهای مهم داکت‌فن‌ها
5.0/5 rating 1 vote

به منظور ایجاد زیرساختی برای طراحی داکت‌فن‌ها در این قسمت پارامترهای مهم معرفی می‌شوند.شعاع لبه‌ی داخلی بصورت فاصله‌ی مرکز داکت تا لبه‌ی مقطع ورودی تعریف می‌شود:

fig18

شکل 18. شعاع لبه‌ی داخلی فاصله‌ی مرکز داکت (پوسته) تا لبه‌ی مقطع ورودی می‌باشد.

هاوی بیان می‌کند که شعاع لبه‌ی داخلی باید به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد تا بتواند نیروی تراست استاتیکی را بیشینه کند. البته باید توجه داشت که افزایش اندازه‌ی این شعاع، سبب افزایش پسا می‌شود. مقدار مناسب برای شعاع لبه‌ی داخلی معمولا بین 5 تا 15 درصد قطر فن داخلی قرار دارد.نمودار زیر تغییرات بازدهی نیروی تراست استاتیکی با شعاع لبه‌ی داخلی را نشان می‌دهد.

این نمودار نشان می‌دهد که با افزایش شعاع لبه‌ی داخلی، بازده نیروی تراست ایتاتیکی افزایش می‌یابد. گپ لبه بیانگر فاصله‌ی بین نوک پره‌ها و دیواره‌ی داخلی داکت می‌باشد.هدف این است که این گپ آن‌قدر کم باشد که گردابه‌های ایجاد شده را به حداقل برساند و در نتیجه بازده افزایش یابد.

هاوی بیان می‌کند که این گپ نباید برای پره‌های تا قطر 18 اینچ از 0.015 اینچ و برای پره‌های 60 اینچی از 0.03 اینچ بیشتر باشد.

fig19

شکل 19.تاثیر شعاع لبه‌ی داخلی روی بازده نیروی تراست حالت استاتیکی

شکل (13) تاثیر گپ بر ضریب تراست را نشان می‌دهد.همان طور که از این نمودار برداشت می‌شود با کاهش گپ، ضریب تراست افزایش پیدا می‌کند.

 

fig20

شکل 20.تاثیر گپ بر ضریب تراست

خطوط جریان نشان داده شده در شکل (14) را می‌توان با تنظیم زاویه‌ی قسمت خروجی داکت تغییر داد. این زاویه، زاویه‌ی دیفیوزر نامیده می‌شود.

fig21

شکل 21. تاثیر زاویه‌ی دیفیوزر روی خطوط جریان

هم چنین باید توجه کرد که زاویه‌ی دیفیوزر زیاد نشود زیرا امکان به وجود آمدن جدایش زیاد می‌شود. استفاده از پره‌های کنترلی روشی برای جهت‌دهی ‌به جریان هوای ورودی و یا خروجی است.بنابراین پره‌های کنترل می‌توانند در دهانه‌ی ورودی یا خروجی نصب شوند.در بسیاری از موارد پره‌های کنترلی در خروجی داکت نصب می‌شوند تا بتوانند زوایای yaw ، pitch و roll را تنظیم کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • سه شنبه, 10 بهمن 1391
  • 1123

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

 

تمام حقوق برای شرکت رهنوردان هلیای آسمان محفوظ است
Copyright © 2015 RAHA