• Slide 1

نگاهی به حال و آینده
5.0/5 rating 1 vote

دوره‌ی جدید استفاده از داکت‌فن با الهام از طراحی‌های قبلی آغاز شده است. در ادامه برخی از جدیدترین وسایل پرنده که از داکت‌فن استفاده می‌کنند آورده شده است.

از سال 2001 پرنده‌ی Lockheed martin X-35 ، همانطور که در شکل (7) دیده می‌شود، اولین برخاست عمود خود را انجام داد. X-35 از نیروی مستقیم فن در عقب بدنه برای تسهیل برخاست عمودی استفاده می‌کند.

fig14

شکل 14. هواپیمای مدل X-35 ،این مدل برای برخاست عمودی از داکت‌فن استفاده می‌کند

از سال 1997 پرنده‌ی 12 نفره Euro copter EC-155 برای اولین بار با استفاده از داکت‌فن برای روتور دم پرواز کرد. شرکت Euro copter هم‌چنین نسخه‌ی بعدی این پرنده یعنی EC-130 را نیز ارائه داد. هر دوی این وسایل پرنده ارتعاشات و صدای کم‌تری نسبت به نمونه‌های قبلی داشتند.

fig15

شکل 15. هلی‌کوپتر مدل Euro Copter ec-130

دو پرنده‌ی دیگر نیز هم اکنون در حال طراحی و توسعه می‌باشند. شکل زیر پرنده‌ی Moller skycar را نشان می‌دهد.

پیش بینی می‌شود Moller skycar با استفاده از اتانول به عنوان سوخت، به عنوان یک وسیله‌ی حمل و نقل عمومی باصرفه معرفی شود. داکت‌فن‌ها برای پرواز عمودی به بالا چرخیده و پس از آن برای حرکت رو به جلو به حالت اولیه باز می‌گردند.

fig16

شکل 16. مدل Moller skycar که پیش‌بینی می‌شود در آینده برای حمل و نقل مورد استفاده قرار گیرد.

پرنده‌ی X-Hawk که در شکل(10) نشان داده شده است هم اکنون توسط شرکت Urban Aeronautics در حال توسعه می‌باشد.این پرنده به عنوان یک وسیله‌ی چند منظوره مانند امداد و نجات هوایی، تعقیب و دیدبانی استفاده می‌شود. داکت‌فن هایی که در جلو و عقب بدنه قرار دارند، وظیفه‌ی تولید لیفت را برعهده دارند. استفاده از پره‌های کنترل در ورودی و خروجی داکت به پرنده این امکان را می‌دهد که در هر جهتی حرکت کند. به علت پوشیده بودن روتورها ، این پرنده قادر است در مناطقی که توسط هلی‌کوپترها قابل دسترسی نیستند ماموریت انجام دهد.

fig17

شکل 17. یک نمونه X-Hawk

  • سه شنبه, 10 بهمن 1391
  • 968

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

 

تمام حقوق برای شرکت رهنوردان هلیای آسمان محفوظ است
Copyright © 2015 RAHA