• Slide 1

تغذیه فلایت کنترل pixhawk
0.0/5 امتیاز (0 رای)

همانطور که میدانید، pixhawk یکی از بهترین فلایت کنترل‌های موجود در بازار است که علاوه بر قدرت و دقت بالا، پایداری بسیار دارد. در این مقاله به نحوه‌ی صحیح تغذیه فلایت کنترل pixhawk خواهیم پرداخت.


مرور کلی


برای تغذیه فلایت کنترل pixhawk میتوانید از سه روش استفاده کنید. ورودی پاور ماژول ، ورودی پین‌های سروو و ورودی USB. بسیاری از کاربران، اینکار را به سادگی و تنها با استفاده از یک کابل شش پینه و از طریق پورت "Power" (که در شکل نشان داده شده ) انجام می‌دهند.

pixhawkpower-port-min

پاور ماژول یک ولتاژ 5 ولتی ثابت برای pixhawk تولید می کند و امکان اندازه گیری جریان و/یا ولتاژ باتری را به آن می‌دهد. بسته به نوع پاور ماژول، ممکن است اتصالاتی برای پشتیبانی و تغذیه‌ی پین‌های سروو داشته باشید.
دو فاکتور مهم در انتخاب یک پاور ماژول مناسب مطرح است که یکی میزان جریان کاری پرنده و دیگری ولتاژ باتری استفاده شده در آن است. بنابراین باید پاور ماژولی که انتخاب می‌کنید، متناسب با ولتاژ باتری و جریان پرنده باشد. ( بیشتر مولتی‌روتورها در حالت شناور در هوا (hover)، کمتر از 20 آمپر جریان می‌کشند و به ندرت مصرف بیش از 90 آمپر در شرایط فول گاز به وجود خواهد آمد.) 

هشدار! 
 فلایت کنترل Pixhawk ، به پینهای سروو برق نمی‌فرستد. بنابراین برای راه اندازی یک سروو باید بعد از اتصال آن به Pixhawk، انرژی آن را از طریق یک اسپیدکنترل یا یک منبع جایگزین مشابه مانند BEC تامین کنید.

 همچنین استفاده از زنر خارجی به ویژه برای سیستم‌هایی که از سرووهای 5 ولت استفاده می‌کنند، پیشنهاد می‌شود.

تامین انرژی/ پشتیبانی پین‌های سروو


همانطور که گفته شد، فلایت کنترل Pixhawk میتواند، پین‌های سروو خود را از طریق یک پاور ماژول تغذیه کند. این کار با اتصال یک BEC 5 ولتی (با یا بدون سروو) به پین تغذیه (+) و پین زمین (-) از سری پین‌های " MAIN OUT" یا " AUX OUT" ممکن می‌شود.

مروری بر سیم‌کشی اسپیدکنترل/ تغذیه فلایت کنترل Pixhawk


تصویر زیر نمایی کلی از نحوه‌ی سیم‌کشی منبع تغذیه و اسپیدکنترل‌ها به فلایت کنترل Pixhawk را نشان می‌دهد. در این دیاگرام یک پاور ماژول، انرژی فلایت کنترل Pixhawk را از طریق پورت power (منبع تغذیه‌ی اصلی) تامین می‌کند. 

در حالت عادی استفاده از یک منبع تغذیه کافی است، اما اگر از قطعات پرمصرفی استفاده می‌کنید، بهتر است یک منبع تغذیه ثانویه هم طبق دیاگرام زیر به مدار خود وصل کنید. در دیاگرام زیر یک منبع تغذیه ثانویه از طریق BEC پنج ولت به خروجی پین‌های سروو Pixhawk سیم‌کشی شده است. اگر منبع تغذیه اولیه به هر دلیلی کار نکند، فلایت کنترل Pixhawk به صورت خودکار روی منبع تغذیه دوم سوئیچ خواهد شد.


common Wiring Pixhawk2-min


راهنمای نمودار:

 

  1. PDB = برد توزیع برق
  2. PM = پورت تغذیه Pixhawk
  3. PM/Atto = پاور ماژول 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه‌ی اتصال اسپیدکنترل‌ها و سرووها به فلایت کنترل Pixhawk این صفحه را ببینید.


توصیه‌های مهم در هنگام سیم‌کشی

 

 همیشه همراه سیم‌های سیگنال اسپیدکنترل، یک سیم زمین به پین‌های سروو Pixhawk (پورت‌های خروجی 1 تا 8) وصل کنید. در واقع سیم سیگنال اسپیدکنترل هرگز نباید بدون سیم زمین به فلایت کنترل Pixhawk وصل شود. (در کل میتوان گفت که هیچ ستاپی وجود ندارد که نیازی به سیم زمین برای اتصال نداشته باشد!)

 تغذیه Pixhawk فقط با استفاده از پین‌های سروو کار خطرناکی است، مخصوصا زمانی که از سرووهای دیجیتالی استفاده می‌کنید چون ممکن است سرووها نوسان ولتاژ ایجاد کنند. شکل زیر ولتاژ پین‌های سروو را در اسیلوسکوپ نشان می‌دهد. همانطور که میبینید زمانی که یک سروو دیجیتال به پین‌های سروو متصل شده، ولتاژ Pixhawk به شدت بالا رفته است. دلیل این امر آن است که سروو دیجیتال باعث می‌شود ولتاژ پین‌های سروو به بالاتر از مقدار بحرانی 5.7 ولت برسد. در این محدوده ولتاژ، سیستم مدیریت تغذیه Pixhawk ، به صورت خودکار آن را ریستارت می‌کند. بنابراین اگر این اتفاق در هنگام پرواز برای شما بیفتد، پرنده‌ی خود را بدون تعارف از دست خواهید داد!


servo-V-spike-min


هنوز منبع تغذیه BEC به پورت RC IN متصل نشده است. سیم سیاه(زمین) ، قرمز(ولتاژ) و سفید(سیگنال) باید از خروجی PPM ریسیور به پین‌های RC وصل ‌شوند.


پیکربندی منبع تغذیه


در این بخش نحوه‌ی راه‌اندازی منابع تغذیه سه گانه (پاور ماژول و دو BEC) نشان داده شده است.
در این شماتیک، از یک مدار ساده MBR1545CT استفاده شده است. این مدار دو BEC به عنوان ورودی دریافت می‌کند که خروجی آنها در بالاترین ولتاژ قرار دارد (به عنوان مثال اگر خروجی‌ BEC1 معادل 5.25 ولت و BEC2 برابر با 5.45 ولت باشد، MBR1545CT ولتاژ خروجی BEC2 را عبور داده و ولتاژ خروجی BEC1 را مسدود یا بلاک می‌کند).


MBR1545CT-diagram2-min


MBR1545CT-min


جمع‌بندی


فلایت کنترل Pixhawk می‌تواند انرژی خود را از سه طریق تامین کند. ورودی پاور ماژول ، ورودی پین‌های سروو و ورودی USB.


حداکثر ولتاژ کاری در حالت عادی


مستقل از اینکه فلایت کنترل Pixhawk از چه منبعی تغذیه می‌شود ، محدود‌ی ولتاژ آن باید ثابت و بین 4.1 تا 5.7 ولت باشد.


حداکثر ولتاژ مطلق


مقدار این پارامتر بسته به نحوه‌ی تغذیه‌ی Pixhawk متفاوت است. این مقدار برای ورودی‌های پاور ماژول و پین‌های سروو صفر تا 20 ولت و برای ورودی USB ، صفر تا 6 ولت است.

سوالات خود را در صفحه انجمن تخصصی پهپاد رها مطرح نمایید تا متخصصان ما در اسرع وقت به آن پاسخ دهند.

  • یکشنبه, 10 بهمن 1395
  • 341

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

 

تمام حقوق برای شرکت رهنوردان هلیای آسمان محفوظ است
Copyright © 2015 RAHA